EMCP6R3W224M1GV001T
DigiKey Part Number
709-EMCP6R3W224M1GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
709-EMCP6R3W224M1GV001TCT-ND - Cut Tape (CT)
709-EMCP6R3W224M1GV001TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMCP6R3W224M1GV001T
Description
CAP PASSTHRU 0.22UF 6.3V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Feed Through Capacitor 6.3V 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMCP6R3W224M1GV001T Models
Category
Voltage - Rated
6.3V
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Temperature Coefficient
X7R
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Type
Pass Through
Size / Dimension
0.064" L x 0.035" W (1.63mm x 0.89mm)
Capacitance
0.22 µF
Height (Max)
0.026" (0.65mm)
Tolerance
±20%