EMDR500W474M1GV001E
DigiKey Part Number
709-EMDR500W474M1GV001ETR-ND - Tape & Reel (TR)
709-EMDR500W474M1GV001ECT-ND - Cut Tape (CT)
709-EMDR500W474M1GV001EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMDR500W474M1GV001E
Description
CAP PASSTHRU 0.47UF 20% 50V 1812
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF Feed Through Capacitor 50V 1812 (4532 Metric), 3 PC Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMDR500W474M1GV001E Models
Category
Voltage - Rated
50V
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Temperature Coefficient
X7R
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1812 (4532 Metric), 3 PC Pad
Type
Pass Through
Size / Dimension
0.140" L x 0.494" W (3.56mm x 12.55mm)
Capacitance
0.47 µF
Height (Max)
0.090" (2.29mm)
Tolerance
±20%