Image for FCCR10151ABPA is not available
FCCR10151ABPA
DigiKey Part Number
2315-FCCR10151ABPATR-ND - Tape & Reel (TR)
2315-FCCR10151ABPACT-ND - Cut Tape (CT)
2315-FCCR10151ABPADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCCR10151ABPA
Description
FUSE CHIP 0.15A 24VDC 0402
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 mA 24 V Fuse Surface Mount 0402 (1005 Metric)
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Approval Agency
CSA, UL
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W x 0.016" H (1.00mm x 0.50mm x 0.40mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
1.85 Ohms