A750MW337M1HAAE020
DigiKey Part Number
399-A750MW337M1HAAE020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A750MW337M1HAAE020
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 50V TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 20mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
A750MW337M1HAAE020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
247.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.95 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C