A758MU477M1CBAE010 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 2,113
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
470 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 10mOhm 5000 Hrs @ 105°C
A758MU477M1CBAE010
DigiKey Part Number
399-A758MU477M1CBAE010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A758MU477M1CBAE010
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 16V TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
A758MU477M1CBAE010 Models
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
KEMET
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
305 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
6.1 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
470 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm