A759KK225M2EAAE685
DigiKey Part Number
399-14156-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A759KK225M2EAAE685
Description
CAP ALUM POLY 2.2UF 20% 250V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF 250 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 685mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A759KK225M2EAAE685 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
10.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
2.2 µF
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
685mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C