A759KR227M1VAAE024 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 399-A759KR227M1VAAE024-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | A759KR227M1VAAE024 |
Description | CAP ALUM POLY 220UF 20% 35V TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 220 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 24mOhm 2000 Hrs @ 125°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | A759KR227M1VAAE024 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Manufacturer KEMET | Applications General Purpose |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 170 mA @ 120 Hz |
Packaging Bulk | Ripple Current @ High Frequency 3.4 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Lead Spacing 0.138" (3.50mm) |
Type Polymer | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Capacitance 220 µF | Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm) |
Tolerance ±20% | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Rated 35 V | Package / Case Radial, Can |
ESR (Equivalent Series Resistance) 24mOhm | Base Product Number |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C |