A759MX447M1HAAE028
DigiKey Part Number
399-A759MX447M1HAAE028-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A759MX447M1HAAE028
Description
CAP ALUM POLY 440UF 20% 50V TH
Detailed Description
440 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 28mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A759MX447M1HAAE028 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
300.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
6.01 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
440 µF
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
28mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C