A765MU227M1ELAE050
DigiKey Part Number
399-16513-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-16513-1-ND - Cut Tape (CT)
399-16513-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A765MU227M1ELAE050
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 50mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
A765MU227M1ELAE050 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
190 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.8 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.508" (12.90mm)
Capacitance
220 µF
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C