A768EB396M1GLAS045
DigiKey Part Number
399-A768EB396M1GLAS045TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A768EB396M1GLAS045CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A768EB396M1GLAS045DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A768EB396M1GLAS045
Description
CAP ALUM POLY 39UF 20% 40V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 µF 40 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 45mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A768EB396M1GLAS045 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
57.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.15 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
39 µF
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C