A768KE107M1VLAE036
DigiKey Part Number
399-A768KE107M1VLAE036TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A768KE107M1VLAE036CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A768KE107M1VLAE036DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A768KE107M1VLAE036
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 36mOhm 2000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A768KE107M1VLAE036 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
70 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
1.4 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Capacitance
100 µF
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
35 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
36mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C