A768KS397M1DLAE017
DigiKey Part Number
399-A768KS397M1DLAE017TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A768KS397M1DLAE017CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A768KS397M1DLAE017DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A768KS397M1DLAE017
Description
CAP ALUM POLY 390UF 20% 20V SMD
Detailed Description
390 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 17mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A768KS397M1DLAE017 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
120 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.4 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Capacitance
390 µF
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
17mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C