A798V477M2R5APE003 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | A798V477M2R5APE003 |
Description | CAP ALUM POLY 470UF 20% 2.5V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 57 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 470 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 3mOhm 1000 Hrs @ 125°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | A798V477M2R5APE003 Models |
Category | Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C |
Manufacturer KEMET | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 11.69 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
Type Polymer | Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm) |
Capacitance 470 µF | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±20% | Package / Case 2917 (7343 Metric) |
Voltage - Rated 2.5 V | Base Product Number |
ESR (Equivalent Series Resistance) 3mOhm |