A798V477M2R5APE003
DigiKey Part Number
399-A798V477M2R5APE003TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A798V477M2R5APE003CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A798V477M2R5APE003DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A798V477M2R5APE003
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2.5V SMD
Detailed Description
470 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 3mOhm 1000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A798V477M2R5APE003 Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency
11.69 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2.5 V
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
3mOhm