C0402C103J3RECAUTO7411 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 74,610
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 10,600
Datasheet
10000 pF ±5% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0402C103J3RECAUTO7411
DigiKey Part Number
399-C0402C103J3RECAUTO7411TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0402C103J3RECAUTO7411CT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0402C103J3RECAUTO7411DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C103J3RECAUTO7411
Description
CAP CER 0402 10NF 25V X7R 5%
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402C103J3RECAUTO7411 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)