C0402S102K8RACAUTO
DigiKey Part Number
399-19389-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-19389-1-ND - Cut Tape (CT)
399-19389-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402S102K8RACAUTO
Description
CAP CER 1000PF 10V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
C0402S102K8RACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Floating Electrode
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)