C0603C335M9PACTU
DigiKey Part Number
399-C0603C335M9PACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0603C335M9PACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0603C335M9PACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C335M9PACTU
Description
CAP CER 3.3UF 6.3V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
49 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C0603C335M9PACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)