C1210C104K1GACTU
DigiKey Part Number
399-C1210C104K1GACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1210C104K1GACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1210C104K1GACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210C104K1GACTU
Description
CAP CER 0.1UF 100V C0G/NP0 1210
Detailed Description
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
C1210C104K1GACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)