C1210C104K1RACTM
DigiKey Part Number
399-C1210C104K1RACTMTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1210C104K1RACTMCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1210C104K1RACTMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210C104K1RACTM
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1210
Detailed Description
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
C1210C104K1RACTM Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.041" (1.05mm)