C2824H562JGGACT050
DigiKey Part Number
399-13515-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-13515-1-ND - Cut Tape (CT)
399-13515-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2824H562JGGACT050
Description
CAP CER 5600PF 2KV C0G/NP0 2824
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5600 pF ±5% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 2824 (7260 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C2824H562JGGACT050 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.280" L x 0.240" W (7.10mm x 6.10mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.106" (2.70mm)