C3640C153JGJACAUTO
DigiKey Part Number
399-C3640C153JGJACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C3640C153JGJACAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C3640C153JGJACAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3640C153JGJACAUTO
Description
CAP CER 0.015UF 2KV U2J 3640
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.015 µF ±5% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor U2J 3640 (9110 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C3640C153JGJACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
3640 (9110 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.358" L x 0.402" W (9.10mm x 10.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.106" (2.70mm)