C44UQGT6420A8SX
DigiKey Part Number
399-6262-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44UQGT6420A8SX
Description
CAP FILM 420UF 1.1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
420 µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Mfr
Package / Case
Series
Size / Dimension
3.346" Dia (85.00mm)
Packaging
Bulk
Termination
Threaded, Female
Part Status
Active
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Capacitance
Applications
DC Link, DC Filtering
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)
Features
Long Life
Dielectric Material
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C