C4AQLBW5500A3JK
DigiKey Part Number
399-17001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4AQLBW5500A3JK
Description
CAP FILM 50UF 10% 500VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 µF Film Capacitor 500V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C4AQLBW5500A3JK Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.465" (37.20mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
500V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.8 mOhms