C737U102KZYDCA7317
DigiKey Part Number
399-C737U102KZYDCA7317CT-ND - Cut Tape (CT)
399-C737U102KZYDCA7317TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C737U102KZYDCA7317
Description
CAP CER 1NF X1/Y2 440V/300V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 440VAC Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C737U102KZYDCA7317 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)