EEV106M035A9DAA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEV106M035A9DAA |
Description | CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEV106M035A9DAA Models |
Category | Applications |
Mfr | Ripple Current @ Low Frequency 112 mA @ 120 Hz |
Series | Ripple Current @ High Frequency 160 mA @ 100 kHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Impedance 1 Ohms |
Part Status Active | Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.222" (5.65mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm) |
Voltage - Rated 35 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Base Product Number |