EEV106M035A9DAA
DigiKey Part Number
399-6696-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-6696-1-ND - Cut Tape (CT)
399-6696-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV106M035A9DAA
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEV106M035A9DAA Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
112 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
160 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Impedance
1 Ohms
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C