F861KG103M310A
DigiKey Part Number
399-17246-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F861KG103M310A
Description
CAP FILM 0.01UF 20% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.01 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F861KG103M310A Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V