M3253505E2X225KZMB7189
DigiKey Part Number
1001-2520-1-ND - Cut Tape (CT)
1001-2520-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M3253505E2X225KZMB7189
Description
CAP CER 2.2UF 10V X7R 1206
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M3253505E2X225KZMB7189 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.070" (1.78mm)