PEG124HA2470QT1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PEG124HA2470QT1 |
Description | CAP ALUM 47UF 20% 25V AXIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2.4Ohm @ 100Hz 2000 Hrs @ 125°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PEG124HA2470QT1 Models |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Mfr | Polarization Polar |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Ripple Current @ Low Frequency 141 mA @ 100 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 146.64 mA @ 100 kHz |
Capacitance | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm) |
Voltage - Rated 25 V | Mounting Type |
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.4Ohm @ 100Hz | Package / Case Axial, Can |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C | Base Product Number |