PEG124MA2100QT1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PEG124MA2100QT1 |
Description | CAP ALUM 10UF 20% 63V AXIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 5.9Ohm @ 100Hz 2000 Hrs @ 125°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PEG124MA2100QT1 Models |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Mfr | Polarization Polar |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Ripple Current @ Low Frequency 76 mA @ 100 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 79.04 mA @ 100 kHz |
Capacitance | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm) |
Voltage - Rated 63 V | Mounting Type |
ESR (Equivalent Series Resistance) 5.9Ohm @ 100Hz | Package / Case Axial, Can |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C | Base Product Number |