PEG226MG3370QE4
DigiKey Part Number
399-PEG226MG3370QE4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEG226MG3370QE4
Description
CAP ALUM 370UF 63V AXIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
370 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 155mOhm @ 100Hz 1500 Hrs @ 150°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEG226MG3370QE4 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Ratings
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
4.76 A @ 100 Hz
Capacitance
Ripple Current @ High Frequency
13.6 A @ 5 kHz
Tolerance
-10%, +30%
Size / Dimension
0.638" Dia x 1.366" L (16.20mm x 34.70mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
155mOhm @ 100Hz
Package / Case
Axial, Can
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 150°C