T495B475K025ATE1K0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 4,581
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 1411 (3528 Metric) 1Ohm @ 100kHz
T495B475K025ATE1K0
DigiKey Part Number
T495B475K025ATE1K0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495B475K025ATE1K0
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 25V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495B475K025ATE1K0 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm @ 100kHz