T521X477M016ATK020
DigiKey Part Number
399-T521X477M016ATK020TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T521X477M016ATK020CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T521X477M016ATK020DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T521X477M016ATK020
Description
CAP TANT SMD POLYMER
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 20mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T521X477M016ATK020 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KEMET
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
470 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Voltage - Rated
16 V