T541X108K003AH8705 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1000 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 3 V 2917 (7343 Metric) 12mOhm @ 100kHz
T541X108K003AH8705
DigiKey Part Number
T541X108K003AH8705-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T541X108K003AH8705
Description
CAP TANT POLY 1000UF 3V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T541X108K003AH8705 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
1000 µF
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm @ 100kHz