T550B107K010AT4250
DigiKey Part Number
T550B107K010AT4250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T550B107K010AT4250
Description
CAP TANT POLY 100UF 10V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 10 V Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T550B107K010AT4250 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
KEMET
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Axial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
Capacitance
100 µF
Manufacturer Size Code
B
Tolerance
±10%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
10 V