T550B107K060BH is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
100 µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 60 V Axial 100mOhm @ 100kHz
T550B
T550B107K060BH
DigiKey Part Number
T550B107K060BH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T550B107K060BH
Description
CAP TANT POLY 100UF 60V AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
T550B107K060BH Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.279" Dia x 0.650" L (7.09mm x 16.51mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
60 V