APHB1608LQBDCGKC
DigiKey Part Number
754-APHB1608LQBDCGKCTR-ND - Tape & Reel (TR)
754-APHB1608LQBDCGKCCT-ND - Cut Tape (CT)
754-APHB1608LQBDCGKCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APHB1608LQBDCGKC
Description
LED BLUE/GREEN CLEAR 4SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Blue, Green 465nm Blue, 570nm Green LED Indication - Discrete 2.7V Blue, 1.9V Green 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APHB1608LQBDCGKC Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.7V Blue, 1.9V Green
Mfr
Current - Test
2mA Blue, 2mA Green
Series
Viewing Angle
130°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
460nm Blue, 574nm Green
Configuration
Independent
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.65mm
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
1.60mm x 0.80mm