APT1608SEC/J3-AMT
DigiKey Part Number
754-APT1608SEC/J3-AMTTR-ND - Tape & Reel (TR)
754-APT1608SEC/J3-AMTCT-ND - Cut Tape (CT)
754-APT1608SEC/J3-AMTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT1608SEC/J3-AMT
Description
LED RED CLEAR 0603 SMD
Detailed Description
Red 623nm LED Indication - Discrete 2.2V 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Wavelength - Peak
640nm
Size / Dimension
1.60mm L x 0.85mm W
Height (Max)
0.85mm
Lens Size
1.60mm x 0.80mm