0805J1000102MXTE01
DigiKey Part Number
1608-0805J1000102MXTE01TR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-0805J1000102MXTE01CT-ND - Cut Tape (CT)
1608-0805J1000102MXTE01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805J1000102MXTE01
Description
CAP FEEDTHRU 1000PF 100V 0805
Detailed Description
1000 pF Feed Through Capacitor 100V 300 mA 0805 (2012 Metric)
Category
Current
300 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Insertion Loss
27dB @ 100MHz
Mounting Type
Surface Mount
Type
Feed Through
Capacitance
1000 pF
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Height (Max)
0.045" (1.15mm)
Voltage - Rated
100V