1210Y1K50682KST
DigiKey Part Number
1608-1210Y1K50682KSTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1210Y1K50682KSTCT-ND - Cut Tape (CT)
1608-1210Y1K50682KSTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210Y1K50682KST
Description
1210 1500VDC 6.8NF 10% X7R(2R1)
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6800 pF ±10% 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor X7R (2R1) 1210 (3225 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Voltage
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)