2211YA250222KSTUYX
DigiKey Part Number
1608-2211YA250222KSTUYXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-2211YA250222KSTUYXCT-ND - Cut Tape (CT)
1608-2211YA250222KSTUYXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2211YA250222KSTUYX
Description
CAP CER 2200PF 250VAC X7R 2211
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±10% 250VAC Ceramic Capacitor X7R 2211 (5728 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
DC Annex H, Humidity 3B Annex I, Soft Termination, High Voltage
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
2211 (5728 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)