2220YA250102KSTSYX
DigiKey Part Number
1608-2220YA250102KSTSYXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-2220YA250102KSTSYXCT-ND - Cut Tape (CT)
1608-2220YA250102KSTSYXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2220YA250102KSTSYX
Description
CAP CER 1000PF 250VAC X7R 2220
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 250VAC Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
DC Annex H, Humidity 3B Annex I, Soft Termination, High Voltage
Series
Ratings
AEC-Q200, X1, Y2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)