2220YA250222KSTU16
DigiKey Part Number
1608-1614-2-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1614-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1614-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2220YA250222KSTU16
Description
CASE SIZE 2220 - FLEXICAP - 250V
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±10% 250VAC Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2220YA250222KSTU16 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200, X1, X2, Y2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)