2225Y5000474KZT
DigiKey Part Number
1608-2225Y5000474KZTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-2225Y5000474KZTCT-ND - Cut Tape (CT)
1608-2225Y5000474KZTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2225Y5000474KZT
Description
CAP CER 0.47UF 500V 2225
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor 2225 (5763 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Soft Termination
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.157" (4.00mm)