404027K02P20BQRAF9LM
DigiKey Part Number
1608-404027K02P20BQRAF9LMTR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-404027K02P20BQRAF9LMCT-ND - Cut Tape (CT)
1608-404027K02P20BQRAF9LMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
404027K02P20BQRAF9LM
Description
CAP CER 2.2PF 7KV C0G 4040
Detailed Description
2.2 pF ±0.1pF 7000V (7kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 4040 (1010 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.402" L x 0.402" W (10.20mm x 10.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.197" (5.00mm)