KMMX-B10-SMT1SB30TR
DigiKey Part Number
2092-KMMX-B10-SMT1SB30TR-ND - Tape & Reel (TR)
2092-KMMX-B10-SMT1SB30TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2092-KMMX-B10-SMT1SB30TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KMMX-B10-SMT1SB30TR
Description
MICRO USB 3.0 TYPE B, SMT, THROU
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB - micro B USB 3.2 Gen 1 (USB 3.1 Gen 1, Superspeed (USB 3.0)) Receptacle Connector 10 Position Surface Mount, Right Angle; Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KMMX-B10-SMT1SB30TR Models
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Kycon, Inc.
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Number of Ports
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current Rating (Amps)
0.25A, 1.8A