1210VC104JAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 1,965
Datasheet
0.1 µF ±5% 250V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
1210VC104JAT2A
DigiKey Part Number
1210VC104JAT2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210VC104JAT2A
Description
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
1210VC104JAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)