KGM15BR50J475KM
DigiKey Part Number
478-KGM15BR50J475KMTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM15BR50J475KMCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM15BR50J475KMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM15BR50J475KM
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
KGM15BR50J475KM Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)