SR211A102KAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 8,238
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 10
In Stock: 5
Direct
KEMET
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
KEMET
In Stock: 797
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR211A102KAA
DigiKey Part Number
SR211A102KAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR211A102KAA
Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)