TCJD337M006S0040 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
330 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 40mOhm @ 100kHz
TCJD337M006S0040
DigiKey Part Number
478-TCJD337M006S0040TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJD337M006S0040
Description
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz